|
| |
|
|
Nieuwsarchief
|
| Aanvullende reisinfo voor trip naar Belgrado |
7 september 2006 |
| Honderden FC Groningen-supporters zullen volgende week de uitwedstrijd van FC Groningen in Belgrado bijwonen. Aangezien er in Servië net even wat andere regeltjes gelden dan in Nederland en lokale taxichauffeurs, politie-agenten en douaniers nóg corrupter zijn dan in Nederland, is het misschien wel even handig dat we ons even verdiepen in de lokale gebruiken. |

Fans die op eigen vervoer naar Servië afreizen moeten met name bij de grenzen van het voormalige Joegoslavië fans rekening houden met strenge controles op het gebruik en bezit van alcohol en drugs. Hierdoor kunnen bij de douane-posten lange wachttijden ontstaan. Er zijn voorbeelden bekend van bussen die zes uur worden opgehouden als men merkt dat er veel alcohol en/of drugs is gebruikt. Dit geldt eveneens voor de luchthaven Belgrado. Nou is 'veel' natuurlijk een rekbaar begrip, maar geoefende drinkers wordt afgeraden hier een discussie over te beginnen met de douaniers.
Verder heb je voor Servië een paspoort nodig, een gewone identiteitskaart volstaat niet. Als je op dit moment je paspoort nog niet hebt aangevraagd, ben je wellicht al te laat, want een aanvraag duurt meestal een week. Let er trouwens even op dat je bij binnenkomst in Servië wel een stempel in je paspoort krijgt. Als dat stempel namelijk ontbreekt kan het corrupte douanetuig voor veel problemen (lees: boetes) gaan zorgen bij het verlaten van Servië.
Qua reisadvies geldt verder: In Servië kan doorgaans veilig worden gereisd voor zover een aantal essentiële voorzorgsmaatregelen in acht worden genomen. Op het grootste deel van het grondgebied van Servië is de veiligheidssituatie bevredigend. Landgenoten worden evenwel aangeraden betogingen en ongewone vormen van samenscholing te mijden. Een biertje pakken met je medesupporters is uiteraard geen ongewone vorm van samenscholing.
Zelfs indien de toestand momenteel als 'normaal' kan worden beschouwd, kunnen in de districten Presevo, Bujanovac en Medvedja in het zuiden van Servië de spanningen tussen bevolkingsgroepen plots oplaaien. Het valt niet uit te sluiten dat men ongewild betrokken raakt bij een gewelddadig treffen tussen extremistische groeperingen en de ordediensten. Rellen dus.
In de grensgebieden met Kosovo waar er meer wapens circuleren en waar meer smokkelpraktijken voorkomen, is er sprake van meer criminaliteit. Dit gebied is bovendien slechts gedeeltelijk ontmijnd. Bezoekers dienen dan ook uiterst voorzichtig te zijn en zich steeds op voorhand te informeren omtrent de veiligheidssituatie. Het is ten zeerste af te raden de hoofdwegen te verlaten omdat je dan dus op een mijn of tegen een roversbende aan kunt rijden.
In Servië zijn georganiseerde bendes vooral bij autodiefstal betrokken. Het is dan ook van belang waakzaam te zijn en alleen gebruik te maken van beveiligde parkings. Kleine criminaliteit (zakkenrollen en gauwdiefstal) komt vooral in de steden voor. Gelet op de staat van het wegennet is het afgeraden 's nachts secundaire wegen te nemen of in bergachtige streken te reizen.
In en rond het stadion heerst een streng regime. Er zullen veel politie-agenten en militairen aanwezig zijn. Dit heeft alles te maken met de rivaliserende groeperingen. Houdt er rekening mee dat tegen provocerend of ongeoorloofd gedrag hard wordt opgetreden. Maar dit hoeft ons er natuurlijk niet van te weerhouden er volgende week een mooi voetbalfeest van te maken.
Bron: FC Groningen, Ministerie van Buitenlandse zaken |
|
|
|
|
|
|
|